Försköna eller inte försköna, det är frågan

Du som läser min blogg vet att jag är väldans fåfäng och vill alltid visa mig från min mest fördelaktiga sida.

När jag blir fotad till mina outfitinlägg så tas 100-tals bilder på mig så jag ska vara säker på att några blir riktigt bra.

I detta inlägg ska jag visa 3 versioner av samma foto för att visa på vad man kan göra för att försköna verkligheten, om man vill.

Jag har en iPhone 7 plus med porträttfunktion som jag oftast använder vid mina fotosessioner.

Detta foto är fotat med min Iphone och helt oretuscherat.

Jag skulle säga att så här ser jag ut på bild.

Här ser du samma foto men med ett slags filter som heter ”portrait” och som jag gjort med en gratisapp som heter Snapseed.

Det är inte jättestor skillnad på detta foto och det första men man blir lite slätare, lite ljusare med detta filter och detta använder jag i princip alltid på mina foton i mina outfitinlägg.

Den tredje versionen av mig är starkt retuscherat och gjort i Photoshop.

Jag har fått långa ögonfransar och smink.

Rynkorna syns knappt och hela jag har ett ljust skimmer över mig.

 

Jag skulle aldrig använda den sista bilden för det är inte jag om du frågar mig.

Även om jag tycker att jag ser fin ut på den sista bilden så är det faktiskt inte så jag ser ut, hur jag än anstränger mig.

Jag nöjer mig med att använda filtret ”portrait” i min app på mina foton.

 

Är det fusk tycker du?

Använder du något filter på dina foton?

Är du åxå fåfäng?

 

Ha en bra dag och glöm inte bort att du är vacker oavsett filter!